top of page
IMAGE-75_edited_edited.jpg

למה אימוני כוח

אמל"ק: אימוני כוח טובים לכם ולכן בקטע אחר.
לכל מי שאי פעם רצתה להיפטר מ"כנפי העטלף" שלה, לעצב ולהגדיל את הישבן, להשיג בטן שטוחה וקוביות, לשפר יציבה - אימוני כוח! 
לכל מי שרוצה להפטר ממשקל עודף, להרגיש בטוח יותר בעצמו, להתהלך בהרגשה טובה יותר - ליטרלי, לא להידרש לבעלה כדי לפתוח צנצנת, לסחוב קניות, לדפוק מסמר בקיר או להרים את הילד... אימוני כוח! למעשה, אם את אישה, בת כל גיל בערך... אימוני כוח יעשו לך ממש טוב.
התחלנו עם מראה חיצוני, המשכנו עם יתרונות פיזיולוגיים ופסיכולוגיים ונסיים בבריאותיים. למסת שריר חשיבות אדירה בהפחתת כל הסיבות לתמותה בקרב אוכלוסיה מבוגרת (1). ככל שמסת השריר גדולה יותר ומסת השומן קטנה יותר, הסיכוי לחלות במחלות קרדיו-וסקולריות קטן יותר (2). גם לדלדול בצפיפות עצם (אוסטיאופורוזיס או "בריחת סידן" בלשון העם), בעיה רווחת בעיקר בקרב נשים - נחשו מה, אימוני כוח מספקים מענה גם לזה (וחשוב להתחיל כמה שיותר מוקדם). למעשה, אימוני כוח מביאים להפחתת הסיכוי לתחלואה ותמותה מכל סיבה שהיא בקרב נשים מבוגרות (3), שיפור תפקוד קרדיווסקולרי אצל נשים בכל הגילאים (4), ואפשר להמשיך עוד הרבה...
אז כל מה שהזכרנו לגבי נשים, תופס גם לגברים. לא נראה לי שיש צורך למנות את הסיבות בגינן גברים רוצים להיות, להיראות ולהרגיש חזקים יותר, או להפטר מהבטן הקטנה הזו שנשארה מראש השנה של 2001. בין אם מדובר במוסכמות חברתיות, בסיבות ביולוגיות- אבולוציוניות (וכן, יש קשר הדוק בין מראה חטוב ושרירי למצב בריאותי בפועל והיכולת להעמיד צאצאים / להתגבר על מחלות ופציעות וככלל לעשות אופטימיזציה לעצמכם (5)), או ברצון לשינוי פיזי אשר ילך יד ביד עם שינוי פסיכולוגי.
ֿ

מבחינה בריאותית, לאימוני כוח השפעה זהה; הם מפחיתים את הסיכוי לתמותה ולתחלואה אצל גברים מכל סיבה שהיא (כולל סרטן!) (6) וכן מחקר דומה שמוכיח את אותו הדבר בנוגע לשני המינים גם יחד (7,8).
בנוסף, אם אתם עוסקים בצורה כזאת או אחרת בבריאות, אז כנראה שכמה תחיו גם מעניין אותכם. תשמחו לדעת כי מסת שריר גדולה יותר קשורה ישירות לאריכות ימים (9). ושלא יהיו טעויות בעניין: מראה חטוב, שרירי וחזק הוא תוצאה ישירה של אימוני התנגדות, לא של ריצות של עשרות קילומטרים ולא של רכיבה סיזיפית על אופניים.

כח = הגדלת מסת שריר = גוף חזק, מעוצב ויעיל יותר.
עכשיו, אם אתם צעירים, כל מה שנכתב למעלה לגבי בריאות ואריכות ימים וסרטן לא כל כך נמצא על סדר היום שלכם. מצד שני, אני לא באמת צריך להרחיב על היתרונות שילדים ונוער יכולים לחוות ממראה בריא והרגשה חזקה. בין אם מדובר בילדים, אצלם מראה וביצועים ספורטיביים יכולים לעשות רק טוב לסטטוס חברתי וליחס חיובי משאר הילדים, ובין אם מדובר בבני נוער שבשלב זה כבר יש להם רק דבר אחד בראש (HINT: it's not math). כולם, אבל כולם, יכולים להפיק רק טוב מאימוני כח. אז לפני שתאשימו אותי בעידוד יחסי מין בקרב בני נוער, רק אציין שההטבות הבריאותיות בקרב בני נוער זהות לאלו בקרב מבוגרים, ואף הסיכוי להתאבדות יורד (10). 

 

גם אם שום דבר ממה שנכתב עד כה לא מהדהד אצלכם ברצינות, אתם פריקים של אירובי וכל מה שמעניין אותכם זה סבולת לב-ריאה, אז בטוח שלא תשמחו לגלות שאימונים בסגנון HIIT יעילים הרבה יותר מאותה פרדיגמה שולטת של ריצה/אופניים/ שחייה בעצימות בינונית (11,12), ושאימוני כח עצימים יכולים להביא לשיפור סבולת לב-ריאה (15). מה גם שמחקרים מראים שההמלצה הכוללנית של 150 דקות בשבוע של פעילות אירובית בעצימות בינונית, פשוט... לא עובדת (13,14). 
 

אז כן - אימוני רגליים יעשו לך תחת מדהים, וכן, הם יחזקו אותך ממש. ואם צריך הוכחה נוספת לכך שכוח רגליים הוא אחד הדברים החשובים ולאלו שעדיין לא עושים/ות סקוואט/דדליפט -  כח שרירי ברגליים (ללא קשר לפעילות גופנית) מוריד את הסיכוי למוות מוקדם (16,17). 
מה שאני בא לומר הוא שלאימוני כוח יש טווח נרחב של השפעות חיוביות על בריאותנו:

  • מעלים מסת שריר, דבר חיובי בפני עצמו ובעל השלכות חיוביות מרחיקות לכת כפי שצוין עד כה.ֿ

  • משפרים את המטבוליזם ומסייעים בירידה בשומן, בעיקר לעניין שיפור (והעלאת) מסת השריר.

  • תורמים לביטחון העצמי.

  • משפרים יכולות גופניות וקוגניטיביות.

  • מפחיתים את הסיכוי לתחלואה מכל סיבה שהיא! בין היתר, שיפור פרופיל שומנים (טריגליצרידים, HDL ו-LDL), סכרת type 2, מחלות קרדיו-וסקולריות והזרוע עוד נטויה (18).


אין צורך בחדר כושר משוכלל או בבוקס קרוספיט מהמם. איך אמר הירקן שלי בשוק מחנה יהודה - "תות שדה, משמין, מרזה, מעמיד חזה". אימוני כוח עושים הכל, ויותר טוב מתות שדה.

bottom of page